reklam REKLAM

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU’NUN TEMELİ ATILDI

kategorisinde, 16 Kas 2020 - 15:54 tarihinde yayınlandı
AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU’NUN TEMELİ ATILDI
reklam reklam

İhalesi 10 kez ertelenen Aydın-Denizli Otoyolu’nun temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Bakan, milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici firma temsilcisinin konuşmaları bir saat sürdü ama ne araç geçiş garantisine ne de yolun ücretlendirmesine dair tek kelime edilmedi. Çeşitli nedenlerle ihalesi 10 kez ertelenen Denizli – Aydın otoyolunun inşasının temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Bağlantı yolları ile birlikte 163 kilometre uzunluğundaki otoyol İzmir-Aydın doğrudan bağlantı yolunun ikinci etabını oluşturuyor. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan otoyol için yüklenici firmaya araç geçiş garantisi de verildi. Yol kilometre başına 5 cent/Euro olarak ücretlendirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 3 yıldır yatırım programında yer almasına rağmen ihalesi iki kez tasarruf tedbirleri kapsamında, iki kez yüklenici firmanın sözleşme imzalamaması ve altı kez de pandemi nedeniyle ertelenen Denizli-Aydın otoyolunun yapımına başlanıyor. Ege’nin çekim merkezi İzmir’i Akdeniz’in turizm kenti Antalya ile buluşturması planlanan 4 aşamalı ulaşım projesinin ikinci etabı olan otoyol, Denizlililer tarafından 34 yıldır yapılmayı bekliyordu. Değiştirilen ihale şartnamesinden sonra 3 Temmuz’da son kez ihaleye çıkan projenin yapımına bugün Denizli’deki Salihağa Kavşağı’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle başlandı.

İŞTE PROJE DETAYLARI

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak projenin 140 kilometresi ana yol 23 kilometresi ise bağlantı yollarından oluşuyor. Proje bünyesinde 19 köprülü kavşak, 33 köprü, 19 viyadük ve 5 hizmet tesisi yer alacak. Yüklenici firma yolun inşaatını üç yıl içinde tamamlayacak, 17 yıl işletecek ve sorunsuz olarak devredecek.  Ana proje; Denizli-Burdur Otoyolu ve Burdur-Antalya Otoyolu projeleri ile birlikte toplam 580 kilometreyi kapsıyor. Normal şartlarda İzmir-Antalya arasında devlet yolu ile olan 7 saatlik seyahati 440 kilometreye ve 3,5 saate düşürmek hedefliyor.

YİNE ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİ VERİLDİ

Aydın –Denizli Otoyolu’nu yapacak yüklenici firmaya iki ayrı kesimde günlük 67 bin araç geçiş garantisi verildiği belirtiliyor. Aydın-Kuyucak arasındaki 65 kilometrelik bölümde 35 bin araç, Kuyucak-Denizli arasındaki 85 kilometrelik bölümde ise günlük 32 bin araç geçiş garantisi verildiği öne sürülüyor. Yolun ücretlendirmesi ise kilometre başına 5 cent/Euro olarak belirlendi.

DENİZLİ-İZMİR BAĞLANTISI 34 YILDIR BEKLENİYOR

Denizli’de özellikle ihracatçı firmaları İzmir Limanı’na kesintisiz bağlantı ile ulaştıracak olan yol kentte 34 yıldır bekleniyordu. İzmir-Aydın-Denizli otoyolunun inşaatına ilk kez 1986 yılında başlandı. Fakat yaşanan ekonomik krizler yolun Denizli’ye kadar ulaşmasını engelledi. Aydın’da bıçak gibi kesilen yolun ulaşıma açılması 1999 yılını buldu. Çevre yollarının tamamlanması ise 2004 yılına kadar sürdü.

İHALECİ İŞADAMI NASIROĞLU: 5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Yüklenici firma Fernas İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Nasıroğlu 2002- yılında Denizli-Horsunlu yolunu da kendilerinin yaptığını belirterek, “Yurt içi ve dışında pek çok projeyi başarı ile tamamladık. Grup firmalarımız enerji, turizm, sanayi ve madencilikte ciddi yatırımlar yapıyor. Kurumsal marka olma yolunda adımlar atıyoruz. Şu anda çalışan sayımız 10 bin seviyesinde. Bu projede 5 bin kişiyi istihdam edeceğiz. 3 bin araçlık makine parkımız mevcut. Yöre insanı ve kaynaklarından daa azami ölçüde faydalanacağız. Proje boyunca üç şantiye kuracağız. İlkini bağlantı yolunun 20’nci kilometresinde Dalaman’a, ikincisini 60’ncı kilometrede Kuyucak Bağlantı Kavşağı’na ve üçüncüsünü de Denizli Salihağa Kavşağı’na yapacağız. Gece gündüz demeden çalışıp bize verilen süreden önce bitirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

GENEL MÜDÜR URALOĞLU İŞİN DETAYLARINI ANLATTI

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu temel atma töreninde yaptığı konuşmada projeye ilişkin detayları aktardı. Ana yolun 2X3 şeritten oluşacağını bağlantı yollarının ise 2X2 şeritten oluşacağını söyleyen Uraloğlu, “Proje Aydın Çevre Otoyolu ayrıl kavşağından başlayarak Denizli Kumkısık Kavşağı’na bağlanacak. Yolun bir bölümü buradan kuzeye doğru açılacak ve Kocabaş’ta Denizli-Dinar yoluna bağlanacak. İnşası sırasında 80 milyon metreküp toprak işi, 5,8 milyon alt temel ve temel malzemesi işi, 3,5 milyon metreküp bitümlü sıcak karışım işi projenin ana iş kalemlerini oluşturacak. Yol İzmir Limanı’na Denizli ve Aydın üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin naklini sağlayacak. Ayrıca turizm merkezleri Efes, Didim, Pamukkale, Kuşadası’nı birbirine bağlayacak.

BAKAN ADİL KARAİSMAİLOĞLU: KAPIKULEDEN-AKDENİZ’E KESİNTİSİZ ULAŞIM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise törede yaptığı konuşmada projenin Kapıkule’den Akdeniz’e uzanan ulaşım ağının son halkası olduğunu belirterek, “18 yılda ülkemizin ulaşımın şahlandırdık. Kara, hava, deniz ve demiryollarında reform niteliğindeki projeler ile ülkemizin her noktasını birbirine yaklaştırdık. Tünellerle dağları deldik, köprülerle nehirleri aştık. Marmara Bölgesi’nde dairesel karayolu ağını tamamladık. 1915 Çanakkale köprüsünü de yapacağız. Projelerin yıllarca sonunu getiremeyip, öz sermaye dışında sermaye bulamayan kısır zihinler ile hiçbir proje bitiremezsiniz. Biz alternatif kaynaklar oluşturarak gelişmiş dünyanın bir parçası olmaya ant içtik. Bu bakış açısı ile büyük işlere imza attık. 18 yıl içinde karayolları için 563,4 milyar lira harcadık. 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı bunu 27 bin 700 kilometreye çıkardık. Tüm şehirlerimizi bölünmüş yollarla birbirine bağladık. 311 kilometre olan köprü veviyadük uzunluğunu 680 kilometreye çıkardık. 2003 yılında bin 714 km olan otoyol ağımızı ise bin 611 km artırarak 3 bin 3254 kilometreye çıkardık.  Aydın-Denizli Otoyolu projesi ile güzergahtaki seyahat 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek. Zamandan yıllık 472 milyon lira akaryakıttan ise 142 milyon lira tasarruf sağlanacak” ifadelerini kullandı. Bakan Adil Karaismailoğlu daha sonra Aydın ve Denizli milletvekilleri ile birlikte temel atma törenini temsilen butona bastı. Daha sonra konfetiler ve havai fişekler atıldı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz