reklam REKLAM

3 BAŞLI GÜZEL KADIN YAKALANDI!

kategorisinde, 08 Tem 2019 - 11:05 tarihinde yayınlandı
3 BAŞLI GÜZEL KADIN YAKALANDI!
reklam

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik iki ayrı operasyon yaptı. Denizli’nin antik kent olması nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında haksız kazanç elde etmek isteyen ve kültür varlıklarıını yasadışı satışa sunmak isteyen şüpheli şahıslar ekiplerce yürütülen çalışmalar neticesinde tespit edildi. Görevli ekiplerce tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandıkları iki araç tespit edilerek takibe alındı.

İlgili mahkeme kararı ile her iki araçta da yapılan kontrollerde 1 adet Roma dönemine ait 3 başlı güzel kadın olarak tasvir edilen mermer heykel bulunarak el konuldu. Ele geçirilen tarihi eser olabileceği değerlendirilen objenin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından inceleme raporu düzenlendi. Yapılan tespitler sonucu ele

geçirilen kültür varlığı antik heykel başı mermer heykelin Roma dönemine ait üç adet kadın başı olduğu ve her iki yanında ellerinde meşale figürü olarak tasvir edildiği, arkada kanat figürlerinin olduğu tespit edildi. Ele geçirilen eserin korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi. Operasyon neticesinde yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz