REKLAM

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, İKTİDARI ELEŞTİRDİ

kategorisinde, 17 Eyl 2019 - 13:25 tarihinde yayınlandı
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, İKTİDARI ELEŞTİRDİ
reklam
reklam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi inceleme ve açılış yapmak için Denizli’ye geldi. CHP liderinin ilk durağı Babadağ ilçesi oldu. Babadağ’da halka seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarı eleştirdi. “Türkiye’yi hak ettiği yere götüreceğiz. Çağdaş uygarlığı taşıyacağız” diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de kimsenin çocuğu aç yatmayacak. Kimsenin inancı, yaşam tarzı ve kimliği sorgulanmayacak. Tek aradığımız şey bayrağı ve vatana sadakat. Bayrağını ve vatanını seviyorsan başımızın üzerinde yeriniz var. Yeni bir siyaset anlayışı başlatıyoruz. Her kuruşun hesabını veren, herkesi seven, yolsuzluğa kapalı bir siyaset anlayışı, kavgadan uzak, her kuruşun hesabını veren, alın terine değer veren siyaset anlayışı başlatıyoruz. Buraya ilk kez geliyorum. Buranın belediye başkanı Ali Atlı çalışkan ve özverili bir kişidir, ona sahip çıkın. Burası önemli bir merkez. Takipçisi olacağım. Bir yerde sıkışırsa bana haber verecek. Kapalı pazaryerinin yapımında sorun yaşanabilecekmiş. Meraklanma onun garantisini ben veriyorum, yapacağız. Belediye başkanları göreve başlarken asla 7 kuraldan ayrılmayacaksınız dedim. Onlardan birisi de vatandaşlar arasında ayrım yapmamaktır. Belediye başkanına oy versin vermesin, o ayrı bir şey. Bitti artık o. Seçimde gitti oyunu kullandı. A, B ya da C partisi. Vatandaşın oyuna saygı duyacaksın. Ama kazandığın andan itibaren vatandaşlar arasında ayrım yapmayacaksın. Herkesi kucaklayacaksın. Efendim bu mahalle bana oy vermedi onları cezalandıralım” dedi.

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞIMIZ VAR”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu eski siyaset anlayışı. Ayrıştıran siyaset anlayışı. Bölen siyaset anlayışı. Biz neden bunu yapalım. Vatandaş oyunu kullanmış, demokrasi ise demokrasi. İnanıyorsak demokrasiye vatandaşın oyuna saygı göstereceğiz. Ama vatandaş Ali başkanı seçmişse, Ali başkan bütün vatandaşlara eşit hizmet götürecek. Sadece pozitif ayrımcılığı bir yerde yapacak. Fakir mahalleler ve fakir aileler varsa onlara daha fazla yardım yapacak. Çünkü biz sadece Babadağ’da değil tüm Türkiye’nin bütün illerinde ilçelerinde hiçbir çocuğun yatağa aç girmesini istemiyoruz. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa o ailede huzur olmaz. Belediye başkanları para harcarlar, bu doğru. Ama kendi paraların değil, milletin parasını harcarlar. Milletin parasını harcadıkları için… Belediye başkanlarına şunu söyledim. Yaptığınız her harcamanın hesabını millete vereceksin kardeşim. Niçin, milletin parasını harcıyorsun… Bu ne demektir, devlette yeni bir anlayış demektir. Bu demokrasinin en temel kuralıdır. Ben bazın soruyorum; diyorlar ki, şehir hastaneleri yaptık, ee güzel… Kaça yaptın, belli değil.”

“HER ŞEYİN NE KADAR YAPILDIĞI NEDEN AÇIKLANMIYOR”

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti, “Niye açıklamıyorsun, belli değil.. Havaalanı ya da köprü yaptık. Eyvallah. Niye bunları yaptın diye suçlamıyorum. Bunları kaça yaptın diye soruyorum. Ben bunu soruyorum. Diyorlar ki efendim bu gizlidir, hesabı verilemez. Tüneli kaça yaptın diye soruyorum. Bunu 1 liralık işi 10 liraya yapıyorsan, aradaki 9 lirayı cebe indiriyorsan ben bunu sorarım. Niye tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için sorarım. Kul hakkı kavramı bizde çok değerlidir. Bizim inancımızda da çok değerlidir. Yetimin hakkını koruyacaksın, kul hakkı yemeyeceksin. Kul hakkını yememenin temel kuralı nedir? Temel kuralı harcanan her kuruşun hesabının millete verilmesidir. Bu hesap verilmiyor. Ben bunu soruyorum, bana kızıyorlar. Niye bunu soruyorsun diye… Her yeri yap, yapma demiyorum. Kaça yaptığını söyle çünkü milletin parasıyla yapılıyor. Vergi veriyorsunuz. Her şeye vergi veriyorsunuz doğduğunuzdan bu yana… Sizin haberiniz olmadan bu vergiler alınır. Hizmeti kaça yaptın açıkla. Kendi cebinden yapıyorsan sorun yok, buna bir şey demiyoruz. Sizin tarafınızdan seçilen biri sizin paranızla bir yatırım yapıyorsa bunun hesabını vermelidir.”

“EKONOMİ İYİ GİTMİYOR”

Kılıçdaroğlu, “Şimdi Türkiye’de ekonomi iyi gitmiyor. Gerçekten iyi gitmiyor, her evde bir işsiz var. Türkiye’yi yönetenler iysizliğin ne olduğunu biliyorlar mı acaba? Üniversite mezunu ama iş yok. O ailede huzur olmaz. Sarayda oturanlar bunu biliyorlar mı? Benim siyaset anlaşımda bir baba çocuğuna okula giderken harçlık veremiyorsa benim gözüme o gece uyku girmez. Niçin, böyle bir dramı siz görmezlikten gelemezsiniz. Yetkilileri uyarmak, ülke bu halde demek zorundasınız. 8.5 milyon işsizimiz var. 17 yıldır Allah aşkına ne yaptınız, Türkiye uçacaktı, geriliyoruz. Ne oldu bize, niçin Türkiye bu halde. Suriye’de kimin akı akıyor. Müslüman müslümanı öldürüyor. Bir tarafta ABD diğer taraftar Rusya silahları veriyor. Buyurun birbirinizi vurun diyor. Bunları sorgulamamız lazım. 3,5 milyon Suriyeli geldi. Gelsinler. Sorun ne, Suriyelilere niye kızıyoruz. Buraya getiren adama kızacağız. Kim getirdi, nasıl getirdi buraya. 40 milyar dolar para erdik. Bu parayla Türkiye’ye uçururduk. Bu nasıl bir dış politika ve memleketin çıkarlarını düşünmektir. Bizim çocuklarımız işsiz, onlara bu kadar para veriliyor. Bunların üzerinde hepiniz düşünün” diye konuştu.

“TANK-PALET FABRİKASINI SATIYORLAR”

17 yıldır bir iktidar düşünün Türkiye’de ya da bir başka yerde. Vergi alıyor, yetmiyor. Devletin fabrikalarını ve arsalarını satıyorlar. Telekom’u sattılar. O da yetmiyor. Bir de üzerimize borç bindi. Şimdi geldi sıra askeri fabrikaları satmaya başladılar. Tank-Palet fabrikasını satıyorlar. Bana bir ülke ülke gösterin, hangisi olursa olsun. İktidara ve destek veren partiye de söyledim. Dünya’da bir örnek gösterin. Bana bir ülke gösterin ki ülkenin kendi silah fabrikasını başka bir ülkeye peşkeş çekmiş. Sormayacakmıyız. Bir devletin silah üreten askeri fabrikası o ülkenin namusudur, nasıl bir başka ülkeye verirsin. Hayır onu satmadık dediler. Resmi gazete var. Tank-Palet fabrikasının özelleştirme kararı var. İkinci kararname de çıktı. 1105 nolu kararnameyi gizliyorlar, yayınlamıyorlar. Milletten saklıyorlar. Benden gizleyemezsin. Nerede olursa olsun bu kararnameyi milletin önüne koyarım. Bayrağın çıkarlarını ve milletin çıkarlarını sonuna kadar korurum ve bunları söylerim. Katar ordusu gelecek. Tank-Palet fabrikasında tank üretecek, bizim fabrikada ürettiğini bize satacak. Pes yahu, akıl var mantık var. Bu çıkar nereden geliyor. Memleket iyi yönetilmiyor. Herkesin memlekete karşı sorumluluğu var.Herkes başka partili olabilir ama ülkenin çıkarlarında buluşmak gerekir. Ortak paydamız olması lazım. Vatan ve bayrak gibi. Ortadoğuda en güçlü ordu bizim. Darmadağın ettiler. Bir ülkenin genelkurmay başkanı terörist diye içeri atıldı. Şimdi beraat etti. İçeri attıran kimdi… Devletin silah fabrikasını satamazsınız, özelleştiremezsiniz. Sümerbank’ı özelleştirirsin, anlarım. Ama bu olmaz. Özel sektör zaten yapıyor, bunu anlarım. Silah fabrikası olmaz. Hepinizin bu konuda duyarlı olması lazım. Yeni siyaset anlayışımızı herkes bilsin. Sarayda oturanların halktan koptuğu ve bilmediği bir süreç yaşıyoruz. Bir taraftar açlık, yoksulluk, sorunlar dağ gibi büyümüş… Çok uyardım herkesi, yanlış yapıyorsunuz dedim. Savaş meydanlarında bütün hayatı geçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları diyor ki, kahraman Atatürk diyor ki; savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılırsa Türkiye bağımsızlığını korur. Türkiye’yi Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettik. 17 yılda onlara ödenen faiz 170 milyar dolar. Devletin dışarıdan aldığı borç nedeniyle ödenen para. Saat başına ödenen faiz 2 milyon doların üzerinde… Bu memleketi 17 yılda kim getirdi. Ben söylemeyim de kim söyleyecek. Kim savunacak, o zaman ben niye siyaset yapıyorum. Herkesin hakkını savunacağım. Üretenlere destek vereceğiz” dedi. Konuşmaların ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, Badadağ’da açılışı yaptığı yerlerin kurdelesini kesti.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz