“ÇILGIN PROJELERDEN VAZGEÇİN!”

kategorisinde, 09 Tem 2020 - 16:44 tarihinde yayınlandı
“ÇILGIN PROJELERDEN VAZGEÇİN!”
reklam
reklam

Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak, kulislerden edindiği bilgilere göre çocuk istismarcılarına af yapılacağını söyleyerek bu adımı “Çılgın Proje” olarak nitelendirdi. Oymak bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Denizli Kadın Platformu sözcüsü Gülnur Oymak Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Kadın Platformu’nun da imzacı olduğu çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı “Şiddet yasasını karalamaktan kadınların kazanılmış haklarının korunması” konusunda açıklamalar yapan Oymak açıklamasında “Kulislere yansıdığı kadarıyla çocuk istismarcılarına af girişimi TBMM’nin Ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmıştır. Ancak 2016’da bu maddeye ilişkin değişiklik önergesi Meclis gündemine bir gece yarısı getirildiği için, TBMM’nin açık olduğu 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bizlerin tedirginliği sürecek. Ancak bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı; bir daha asla gündeme gelmemek üzere siyasetin, kamuoyunun ve meclisin gündeminden tamamen çıkartılmalıdır” dedi.


“CİNSEL İSTİSMARCILAR KENDİNİ ÖZGÜR HİSSEDİYOR”

Oymak, bu af söylentileri devam ettiği sürece TCK’daki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Türk Medeni Kanunu’nda 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemelerin kâğıt üzerinde kaldığını, uygulanmadığını, uygulanamadığını belirtti. Gençlerin, ailelerin bu yasalar yokmuş gibi yaşamaya devam ettiğini söyleyen Oymak, “Çocuk cinsel istismarcıları sıfır yaşından başlayarak kız çocuklarının cinsel istismarı ve cinsel sömürüsü konusunda kendilerini özgür hissediyor. İşledikleri suçtan mahkum olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikah yaptırmayı ve çıkacak bir af ile o kız çocuğuna beş yıl süreyle tecavüze devam etmeyi düşünebiliyorlar” diye konuştu.


“DÜĞÜN ADI ALTINDA TECAVÜZ”

Oymak, “Yargı mensupları da bu gündemden etkileniyor, sadece ailelerin “Onlar birbirini seviyor, evlendireceğiz” benzeri beyanlara dayanarak, 12-13 yaşındaki kız çocuklarının cinsel istismar davalarında bile beraat kararları verilebiliyorlar. Kamuoyu algısı üzerinde oluşturulan etki sonucu, çocuk cinsel istismar, çocuk yaşta evlendirmeler konusundan ya da “düğün adı altındaki tecavüz törenlerinden haberdar ya da bunlara tanık olanların ihbar etmesinin önüne geçilmiş oluyor” İfadelerini kullandı. Beraat kararlarının çocuk yaşta evlendirmelerin devam etmesine, çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden olduğunu söyleyen Oymak, “Böylece yürürlükteki Türk Ceza Kanunu ve Türk Medeni Kanunu parça parça yürürlükten kalkıyor, kadınların ve kız çocuklarının aleyhine işleyen fili bir hukuk sistemi yaratılıyor. Bu nedenle, çocuk cinsel istismarcılarına af girişimlerini ertelemenizi değil; bu niyetinizden derhal ve tamamen vazgeçmenizi ve bunu kamuoyuna ilan etmenizi bekliyoruz” dedi.

“MARJİNAL GRUPLAR KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

“Özellikle TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Birkaç marjinal grup tarafından yürütülmesine rağmen, Türkiye’de bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi, ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanmaktadır” ifadeleri ile yasaların uygulanmayışından yakınan Oymak “Numan Kurtulmuş’un son açıklaması da taraf olan ülke sayısının her geçen gün arttığı şiddete karşı bu çok önemli sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine, yeni ve güncel “talimat” niteliği taşımaktadır. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleri teşvik etmek; şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kırmak gibi olumsuz sonuçları olacaktır” diye eleştirdi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz