reklam REKLAM

MENDERES’TE KORONAVİRÜSE ÖZEL ÖNLEMLER

kategorisinde, 08 Nis 2020 - 13:49 tarihinde yayınlandı
MENDERES’TE KORONAVİRÜSE ÖZEL ÖNLEMLER
reklam
reklam

Türkiye’de ve dünyada ev tekstilinin öncü kuruluşlarından olan Menderes Tekstil, aldığı olağanüstü önlemler ile koronavirüs sürecinde diğer sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. 4200 çalışana verilen 1 hafta ücretli iznin ardından, Menderes’te üretime kısa çalışma günleri ile devam ediliyor. Risk grubundaki 553 çalışanı ücretli izinde olan Menderes’te, diğer çalışanlar girişte ateşi ölçülüp dezenfekte tünelinden geçiyorlar. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından olan ve 4200 çalışanı ile bölge istihdamı açısından da büyük önem taşıyan Menderes Tekstil, çalışanlarının sağlığı için gerekli tüm önlemleri alarak, istihdam azaltmama sözü ile yoluna güçlü bir şeklide devam ediyor. Kısa çalışma günlerine geçen firmada; her işçi haftada sadece 2 gün çalışıyor. Her gün, çalışanların sadece 3’de biri işe geliyor. Menderes Tekstil İnsan Kaynakları Müdürü Kaan Özgümüş, koronavirüs sürecinde tek bir işçiyi bile işten çıkarmayı düşünmediklerini belirterek, “Bu süreç ne kadar sürerse sürsün sonunda kazanan taraf biz olmak istiyoruz” dedi. Özgümüş, Menderes Tekstil’de alınan önlemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Risk Grubundaki Çalışanlara Ücretli İzin

Virüs daha Türkiye’ye gelmeden risk grubundaki; kronik hasta, hamile, engelli ve 60 yaş üzeri toplam 553 çalışanını ücretli izne çıkarıldı. Bununla yetinilmeyip, Umre’den yakını gelen çalışanlar da ücretli izinle evlerine gönderildi. Ayrıca bölgede vakaların görülmeye başlandığı dönemde tüm çalışanlara 1 hafta ücretli izin veridi.

Dezenfekte Tüneli ve Ateş Ölçümü

Dışarıdan ziyaretlere kapatılan firmada, işletme girişine dezenfektan tüneli konuldu. İşçiler içeri girmeden önce ateşleri ölçülüyor ardından dezenfekte tünelinden geçiyorlar. İşletmede 120 ayrı noktaya konulan el dezenfektanları da, çalışanların her an ellerini dezenfekte edebilmelerine olanak sağlıyor. Menderes bünyesinde bazı girişlere ayak hijyeninin de sağlanabilmesi için özel yapım ilaçlı dezenfektan paspası kondu.

Kapıda Maske ve Eldiven Dağıtımı

Koronavirüsün insanların birbirine yaklaşması ve dokundukları yerlerden yayılması nedeniyle sosyal mesafenin korunmasına, işletme içinde maske ve eldiven kullanımına büyük önem veriliyor. Kapıda tüm çalışanlara maske ve eldiven dağıtılıyor. İşletmenin birçok yerine, sosyal mesafenin korunmasına ilişkin uyarılar asılmış durumda ve yemekhanede sürekli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan videolar yayınlanıyor. İşçilerin içeri girişte yan yana geçmelerini önlemek için de giriş turnikelerinin bazıları iptal edildi ve mesafeyi koruyan yürüyüş hattı oluşturuldu.

Sosyal Mesafe ve Hijyen Eğitimi

Menderes Tekstil bünyesinde yer alan ve 2 doktor, 6 hemşire ve acil tıp teknisyeninin görev yaptığı Menderes Sağlık Güvenlik Birimi, koronavirüse karşı her türlü tedbiri aldı. Tüm  çalışanlara koronavirüsten korunmaları için 14 kural anlatıldı, maske-eldiven kullanımı ve sosyal mesafe eğitimi verildi. Ayrıca tüm çalışanlara Dünya Sağlık Örgütü dökümanlarından yararlanarak hazırlanan broşürler dağıtıldı.

16 Kişilik Dezenfekte Ekibi

Menderes bünyesinde kurulan 16 kişilik Dezenfekte Ekibi, özel giysilerle 3 vardiya halinde fabrikaların ve idari binaların her yerini ilaç püskürterek dezenfekte ediyor. Diğer yandan, Menderes Tekstil itfaiye birimi de, itfaiye aracı ile işletme içinde dolaşarak yollara dezenfektan püskürtüyor. İşletme içindeki tuvalet ve banyoların temizlenme sıklığı ile temizlik personel sayısı 3 kat artırıldı.

Servislerde Sosyal Mesafe Korunuyor

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez dezenfekte edilen Menderes çalışan Servislerinde, sosyal mesafenin korunması için her koltuğa bir işçi oturuyor. İşçi yoğunluğunun fazla olduğu hatlara sosyal mesafenin korunması için ek servisler kondu.

Yemekhanede Kullan-At Dönemi

Menderes’in modern otomasyon sistemleri ile donatılmış ve hijyen uygulamalarının üst seviyede olduğu yemekhanesinde ise “kullan-at” dönemine geçildi. Daha önce seramik tabaklarda yemeklerini yiyen çalışanlara, artık tek kullanımlık köpük kaplarda servis yapılıyor. Sosyal mesafenin korunması için her masada bir işçinin oturduğu yemekhanede, çeşitler zenginleştirilerek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yemeklere ek vitaminler konmaya başladı.

Kafetarya Bölümü Kapatıldı

Menderes Tekstil işçilerinin yemek sonrası ve aralarda çay-kahve içip sohbet ettikleri kafeterya, insanların birbiriyle temasta bulunmaması için kullanıma kapatıldı. Tost, hamburger gibi ürünlerin satışı kaldırıldı. Yine işletme içindeki misafirlerin oturması için ayrılmış oturma grupları, koltuk ve sehpalar da kaldırıldı.

Psikolojik Destek Hattı

Hijyen konusunda önlemlerini üst düzeye çıkaran Menderes Tekstil, çalışanlarının ruh sağlığı konusunda da gerekeni yapıyor. Psikolojik Danışman Banu Kayık Tütüncü, 0530 546 20 14 numaralı hattan Menderes çalışanlarına ücretsiz destek verip, koronavirüs sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı oluyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz