reklam REKLAM

PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

kategorisinde, 12 Tem 2019 - 10:31 tarihinde yayınlandı
PAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
reklam

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, finalleri 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde, Yaşam Bilimleri’nden Robotiğe farklı alanlarda farklı araştırma projeleriyle, PAÜ’de üretilen bilgi ve birikimi toplumla buluşturacak. İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilecek olan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı),T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ve önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne bu yıl üyeleri PAÜ Mühendislik ve Teknoloji Fakültelerinde eğitim gören genç mühendis adaylarından oluşan takımlar, danışmanları öncülüğünde katılarak final yarışmalarına katılmaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen ve Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan Teknofest’te Ön Tasarım Raporu (ÖTR) ve Kritik Tasarım Raporu (KTR) aşamalarını başarıyla geçen takımlardan; Safinaz Yollarda Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde Altor projesiyle, Yukotek Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde, KAFO (Knee Ankle Foot Orthosis-Diz, ayak bileği, ayak ortezi, uzun yürüme cihazı) projesiyle, Hazar Takımı, Roket Yarışması,Yüksek İrtifa Kategorisi Hiera 3000 adlı projesiyle finalde yarışmaya hak kazanırken, Algan Teknoloji Takımı, Savaşan İHA Yarışması, Sabit Kanat Kategorisinde, Kritik Tasarım Raporu (KTR) kabul edildiği takdirde finalde  Pamukkale Üniversitesini temsil edecek. Finaller öncesi takımlar çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ederken, takım kaptanları araştırma projelerinin detayları hakkında bilgiler verdi. Öğrenciler, “Bu yıl 2. düzenlenen Teknofest yarışmasında Yüksek İrtifa kategorisinde, Hiera 3000 adlı roket projemizle finale kaldık. Ekibimizdeki arkadaşlarımızın tamamı PAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. PAÜ Makine Mühendisliği Öğr. Üyesi Prof. Dr. Cemal Meran danışmanlığımızı üstlenirken, takımın mekanik biriminde Mertcan Uysaler, Sena Öğün, Egemen Mert, Talha Sorkun, Ahmet Akif Saygın, Mert Karaaslan, Umut Boztepe, Mehmet Altın, Yiğit Kayra Çetin,

sponsorluk biriminde Ece Cengiz ve Ahmet Yavuz, elektrik biriminde ise Cem Topuk görev alıyor. Çalışmalarına 2018 yılının Aralık ayında başladığımız Hiera 3000 isimli roketin fiziksel analizlerini, hesaplamalarını, tasarımını ve testlerini üstlenen ekibimiz, ön tasarım raporu ve kritik tasarım aşamalarını başarıyla geçti. Hiera 3000’in gövde ve burun üretiminde karbon fiber malzeme kullanılacak ve toplamda 3 parçadan meydana gelecektir. 2.3 metre uzunluğa ve 20 kg ağırlığa sahip olacak roketin aviyonik sistemlerinde bulunan yazılım ve algoritma takımımıza ait olmakla birlikte tüm alt sistemler de bizzat öğrenciler tarafından üretilecektir. Projemizle roket teknolojisinin gelişmesine fayda sağlamak istiyoruz. Finalde 3 bin metre irtifaya, 4 kg faydalı yük taşımasını hedeflediğimiz Hiera 3000 roketi belirlenen yüksekliğe çıktıktan sonra güvenli bir şekilde zemine  indirdikten sonra tekrar montajlayarak uçuşa hazır hale getireceğiz. Üretim ve tasarım sürecinde desteklerini esirgemeyen başta PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ olmak üzere üniversite yönetimine ve Pamukkale Teknokent çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dediler.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz