reklam REKLAM

TARİH İLE SANAT BULDAN’DA BULUŞTU

kategorisinde, 12 Eki 2019 - 11:00 tarihinde yayınlandı
TARİH İLE SANAT BULDAN’DA BULUŞTU
reklam

Buldan’ın tarihi sokakları, Denizli ve Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri tarafından düzenlenen “Buldan’da Sanat Var” Festivali ile şenlendi.  Başkan eşleri Neptün Soyer ile  Bahija Şevik’in de podyuma çıkarak Buldan bezinden hazırlanan yöresel motifli tasarımlarının tanıtıldığı defile ise göz kamaştırdı.  Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi, Denizli Sanayi Odası’nın destekleriyle Denizli ve Karşıkaya Soroptimist Kulübü tarafından düzenlenen “Buldan’da Sanat Var” Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.   Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Buldan’ın tarihi sokaklarında yürüyen soroptimist kulübü üyesi iş ve meslek kadınları giydikleri yöresel motifli kıyafetleri ise renkli görüntüler yaşandı. Kortej yürüyüşünün

ardından eski arasta gerçekleştirilen açılış törenine, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Sema Özay, Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Nihal Güngör Kılınç ile çok sayıda soroptimist üyesi kadın sanatçı katıldı. Buldan Kaymakamı Murat Sarı, açılış konuşmasında ilçenin kalkınmasına, tanıtımına katkı sağlayan projelerin paydaşı olduklarını belirtti. Sanat etkinliğinin Buldan’da yapılıyor olmasının önemli olduğunu belirten Sarı, sanatın Buldan’ın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile bütünleştiğinin altını çizdi. 

“Kral Yolu’nu canlandırmalıyız”

Buldan’ın tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerinin yanı sıra organik tarımı ile de ön plana çıktığını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan, sahip olduğunu değerleriyle Denizli’nin incisi diye düşünüyorum. Biz, bir Beypazarı’nın, Safranbolu’nun önceki haliyiz. Kat edeceğimiz çok yolumuz var. Öncelikle hedefimiz,  Kral yolu olarak adlandırdığımız Pamukkale-Laodikya-Tripolis-Buldan-Yayla Gölü turizm hattını canlandırmamız gerekiyor. Bu konuda, Bakanlığın, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu. DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, bu tür etkinliklerin tanıtım ve turizme katkı sağladığı gibi istihdamı da arttırdığını söyledi.  Konyalıoğlu, kadın istihdamı bakımından Denizli’nin ilk sıralarda yer aldığını ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı. Etkinliğe İzmir Köy-Koop Başkanı olarak katıldığını vurgulayan Neptün Soyer,  kooperatif olarak İzmir’de çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tecrübelerimizi Buldan ile paylaşabiliriz. Her türlü desteğe vermeye hazırız. Gerekirse başkan eşi kontenjanını da kullanabilirim”  dedi.

Başkan eşlerinden defile şov

Açılış konuşmalarının ardından Fatoş Öztürk ile Nihal Güngör Kılınç’ın yerel dokumalardan hazırladıkları tasarımlar tanıtıldı.  Yerel motifli giysileri podyumda tanıtan Neptün Soyer, Bahija Şevik ile soroptimist kulübü önceki dönem başkanları ve üyelerinin performansı göz doldurdu. Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, Ebru, Tasarım, Seramik, Resim, Fotoğraf, Terra-Cotta  sanatçısının atölye çalışmalarıyla renklendi.  Sanatçıların atölye çalışmaları iki gün devam edecek. 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz